Pn - Pt 8:00 - 16:00    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    + 48 501 150 750

Szatnie pracownicze spełniające wymogi BHP

szatnia

Prowadzenie własnej firmy, a co za tym idzie zatrudnianie pracowników wiąże się z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków. Jednym z podstawowych obowiązków jest stworzenie miejsca pełniącego rolę szatni pracowniczej, które będzie spełniać wymogi BHP. O czym warto pamiętać w tej kwestii? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Podstawa prawna - o czym warto wiedzieć?

Wymogi BHP, które muszą spełniać szatnie pracownicze zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności w załączniku „Pomieszczenia i Urządzenia Higienicznosanitarne” (rozdział drugi). 

Jakie informacje możemy tam znaleźć? Na uwagę zasługuje przede wszystkim zapis zobowiązujący pracodawcę do stworzenia takiej szatni: "Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana”.

Kolejnym ważnym elementem jest podział szatni. Zgodnie z rozporządzeniem: „Szatnie dzieli się na: 

1) szatnie odzieży własnej pracowników [...];

2) szatnie odzieży roboczej i ochronnej [...];

3) szatnie podstawowe [...];

4) szatnie przepustowe [...]. 

Dodatkowo w akcie tym czytamy, że szatnie dla pracowników muszą być „dostosowane do rodzaju prac, stopnia narażenia pracownika na zabrudzenie ciała i zanieczyszczenia jego odzieży substancjami szkodliwymi, trującymi lub materiałami zakaźnymi” (§ 9. 1.). 

Wymogi BHP a szatnie pracownicze

Jakie zasady powinniśmy więc mieć na uwadze? Szczególne znaczenie ma fakt, że pracodawca powinien stworzyć osobne szatnie dla kobiet i mężczyzn. Wyjątkiem są zakłady pracy, w których na jednej zmianie obowiązki wykonuje mniej niż dziesięciu pracowników. W takiej sytuacji możliwe jest stworzenie jednej szatni, jednak przy zapewnieniu możliwości oddzielnego korzystania z niej dla mężczyzn i kobiet. 

Według wspomnianego rozporządzenia szatnia pracownicza powinna:

  • znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu, 
  • posiadać odpowiednie oświetlenie (najlepiej dzienne), 
  • być pomieszczeniem suchym i ogrzewanym,
  • mieć zapewnioną wymianę powietrza.  

Zgodnie z przepisami w takiej szatni powinny znajdować się miejsca siedzące, które dają możliwość odpoczynku dla co najmniej połowy osób wykonujących swoje obowiązki na jednej zmianie. Konieczne jest także zachowanie przejść komunikacyjnych między szafkami (co najmniej półtora metra odstępu), a samo pomieszczenie powinno mieć wysokość 2,5 metra lub 2,2 metra jeśli jest zlokalizowane w piwnicy lub suterenie.  

Co więcej, szatnie pracownicze powinny być wyposażone w specjalistyczne szafki ubraniowe, które spełniają wysokie normy jakości. Ich forma zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanych prac, a także od stopnia zabrudzenia odzieży roboczej. Warto podkreślić, że jeśli w zakładzie panują specyficzne warunki, konieczne jest zapewnienie dostępu do maszyn, które odkażają, odpylają i suszą ubrania, a także oczyszczają buty.