Pn - Pt 8:00 - 16:00    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    + 48 501 150 750

Rodzaje urządzeń magazynowych

transport magazynowy

 

 

W każdym dobrze wyposażonym magazynie znajdują się nie tylko regały i szafy do składowania towarów, ale także wiele różnego typu urządzeń magazynowych, których zastosowanie ma na celu ułatwienie codziennej pracy. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy wszystkie najważniejsze rodzaje urządzeń magazynowych, które ułatwiają umieszczanie na regałach i przewożenie znajdujących się w magazynie towarów oraz ich pakowanie i zabezpieczanie na czas składowania i na czas transportu.

 

Wózki magazynowe

Zdecydowanie najważniejszym rodzajem urządzeń, które są stosowane w każdym magazynie są wózki magazynowe. Bez właściwie dopasowanych do rozmiarów magazynu oraz do sposobów składowania w nim towarów wózków, codzienna praca byłaby bardzo utrudniona. Obecnie w magazynach stosowane są zarówno wózki ręczne, jak i wózki elektryczne. Najczęściej w takich miejscach korzysta się z wózków paletowych, czyli z popularnych paleciaków. Ich stosowanie jest bardzo wygodne. Każdy wózek paletowy posiada widły, które ułatwiają podnoszenie, przewożenie oraz ustawianie palet jedna na drugiej.
W większości magazynów, oprócz wózków paletowych, do przewożenia mniejszych pakunków stosowane są wózki ręczne, czyli przede wszystkim wózki platformowe. Bardzo przydatnym rodzajem wózków magazynowych są także wózki dwukołowe, które doskonale się sprawdzają do przewożenia towarów, które charakteryzują się większą wysokością oraz większym ciężarem. Za pomocą wózka dwukołowego można np. wygodnie przewozić wysokie instrumenty muzyczne lub materiały budowlane.

 

Podnośniki osobowe i towarowe

W dużych i co najważniejsze wysokich pomieszczeniach magazynowych nie tylko ułatwieniem, ale także elementem, który w ogóle umożliwia wykonywanie prac na wysokościach są platformy podnośnikowe. Bez nich umieszczanie i zdejmowanie ustawionych wysoko palet byłoby po prostu niemożliwe. W magazynach są stosowane zarówno podnośniki osobowe, jak i podnośniki towarowe. Podnośniki osobowe występują w formie drabin automatycznych, natomiast podnośniki towarowe to systemy podnoszenia i opuszczania towarów za pomocą pasa z wciągarką.

 

Urządzenia pakujące

Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego magazynu i każdej przestrzeni magazynowej są także urządzenia pakujące. Takie urządzenia znacznie ułatwiają pakowanie i grupowanie przychodzących do magazynu mniejszych paczek w większe, które będą łatwiejsze do przechowywania oraz do późniejszego transportu. Właściwe zapakowanie towarów sprawi, że będą one lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniami. Urządzenia pakujące znacznie ułatwiają pakowanie i sprawiają, że czynność ta zajmuje mniej czasu i ponosi się przy tym mniejsze koszty związane z wykorzystywaniem mniejszych ilości materiałów pakowych.
W magazynach najczęściej stosowane są owijarki folią stretch, które wykorzystuje się przede wszystkim do szybkiego owijania towarów przechowywanych na paletach, oraz pakowacze taśmą PP i PE, które umożliwiają stabilne spięcie ze sobą kilku przewożonych towarów wytrzymałą opaską polipropylenową.