Pn - Pt 8:00 - 16:00    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    + 48 501 150 750

Regały i wyposażenie dodatkowe

przechowywanie towaru

 

Niewielu z nas zastanawia się jak powinien wyglądać i czym cechować się magazyn idealny. Tymczasem jest to zagadnienie, z którym boryka się wiele pracowników logistyki oraz osób, zainteresowanych dystrybucją towaru. Z naszego wpisu dowiesz się, co zrobić, aby twój magazyn był funkcjonalny i umożliwiał szybką oraz sprawną obsługę.

 

Cechy ogólne

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że sposób wyposażenia magazynu, jego wygląd zewnętrzny czy nawet usytuowanie będą zależne od rodzaju przechowywanych w nim towarów.
To on determinuje zaplanowanie ilości, rodzaju i usytuowanie regałów, wielkości dróg komunikacyjnych oraz wyposażenie pracowników w odpowiedni i bezpieczny sprzęt do obsługi magazynu.

 

Wyposażenie

Magazyn idealny to przede wszystkim magazyn dobrze zaplanowany. Przechowywanie w nim towarów ułatwi system odpowiednio dobranych regałów oraz wyposażenie dodatkowe.
Regały do magazynu, dzielimy na kilka typów, w tym:

  • regały paletowe – pola składowania stanowią poziome belki (trawersy), na których układane są jednostki ładunkowe
  • regały półkowe – poziomy składowania tworzone są przez półki z wypełnieniem, na których składowane są towary w opakowaniach
  • regały wspornikowe na dłużyce – ładunki umieszczane są na poziomych wspornikach, zamocowanych z jednej strony do pionowych słupów

 

Podstawowym elementem wyposażenia magazynu, są regały paletowe. W zależności od potrzeb wysokość ich waha się od 3 do 12 i więcej metrów. Składają się one z elementów nośnych, czyli ram i belek, profilowanych z blach i lakierowanych proszkowo. Czasami na potrzeby obsługi chłodni lub agresywnego środowiska chemicznego, stosuje się je w wersji ocynkowanej. Regały paletowe możemy też podzielić ze względu na sposób obsługi na kilka typów:

  • rzędowe
  • wjezdne
  • przepływowe
  • jezdne (regały mobilne)

 

W magazynach niezbędne są też regały półkowe (picking). Ich zaletą jest możliwość wybrania obciążenia: od 70 kg do 500 kg na półkę, która może być wykonana z metalu lub płyty wiórowej. Regały te występują także w wersji jezdnej, dając zwiększoną powierzchnię składowania.

 

Wyposażenie dodatkowe

Niezbędnym wyposażeniem każdego magazynu są wózki , w tym wózki elektryczne podnośnikowe, paletowe, platformowe, dwukołowe oraz specjalistyczne. Służą do przemieszczania towaru w poziomie a także w pionie. Posiadają udźwig do 2 500 kg i dostępne są w wersjach o różnej długości i rozstawie wideł, a także w wykonaniu z powłoką cynkową. Tam gdzie jest taka potrzeba, stosujemy wózki paletowe z wagą.