Pn - Pt 8:00 - 16:00    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    + 48 501 150 750

Podstawowe wyposażenie magazynów

widok magazynu

 

Magazyny pełnią bardzo ważną rolę w obsłudze procesów logistycznych. Ich sprawne funkcjonowanie jest jednak możliwe tylko, jeśli zostaną w nich umieszczone niezbędne meble magazynowe, urządzenia transportowe oraz inne niezbędne elementy wyposażenia. Wszystkie te rzeczy wpływają na dobrą organizację przestrzeni magazynowej oraz ułatwiają prace zatrudnionym w nich osobom. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej przedstawiamy, co powinno się znajdować w podstawowym wyposażeniu magazynów, tak aby ten na pewno mógł dobrze spełniać swoje funkcje.

 

Na to co dokładnie powinno się znaleźć w każdym magazynie i przestrzeni magazynowej wpływ ma oczywiście wiele czynników, z których najważniejsze to przede wszystkim wielkość powierzchni magazynu, jego wysokość oraz rodzaj przechowywanych w nim rzeczy, a także sposób ich składowania i transportowania. Zakres wyposażenia magazynów przedstawiony w naszym tekście dotyczy standardowych, komercyjnych przestrzeni magazynowych, które są przystosowane do ciągłego uczestnictwa w różnych procesach logistycznych. Oto, jakie elementy na pewno powinny się znaleźć w takich magazynach:

 

Regały i meble magazynowe

​Podstawowym elementem wyposażenia każdej przestrzeni magazynowej są oczywiście meble magazynowe. W magazynach wykorzystuje się przede wszystkim regały magazynowe, m.in. regały paletowe, regały wspornikowe i wjezdne oraz antresole. Wybór dokładnych rodzajów i wymiarów mebli magazynowych zależy od wielkości magazynu, od jego wysokości oraz od rodzaju przechowywanych w magazynie materiałów. Zdecydowanie najczęściej stosowane są regały paletowe, które umożliwiają wygodne wkładanie i zdejmowanie z nich towarów zapakowanych na paletach. W przestrzeniach magazynowych najczęściej stosuje się meble metalowe, które gwarantują po prostu bardzo wysoką trwałość i odporność na obciążenia i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. W niektórych magazynach znajdują się również przylegające do nich warsztaty lub pomieszczenia biurowe. W nich tez oczywiście należy umieścić odpowiednie, zapewniające wygodę i pełną funkcjonalność meble, w postaci biurek, szaf na dokumenty i szafek. Te także mogą być metalowe, co znacznie zwiększy ich wytrzymałość.

 

Nadstawki i pojemniki magazynowe

Skoro już jesteśmy przy meblach magazynowych to ich naturalnym dopełnieniem będą jeszcze odpowiednio dobrane do potrzeb magazynu, czyli do rodzaju przechowywanych w nim towarów kontenery, pojemniki magazynowe i ewentualne nadstawki paletowe. Takie akcesoria magazynowe na pewno się przydadzą w każdej przestrzeni magazynowej. Od jej wielości zależy jednak to, ile takich elementów będzie trzeba zapewnić.

 

Magazynowe wózki transportowe

Bezsprzecznie w każdym magazynie powinny się również znaleźć odpowiednie wózki transportowe, których rodzaje także oczywiście powinny być dobrane bezpośrednio do sposobu przechowywania w magazynie towarów. Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo dużo rodzajów wózków magazynowych. Także w naszej ofercie znajdą Państwo oczywiście bardzo dużo możliwości. Oferujemy m.in. proste wózki dwukołowe, różnej wielkości wózki paletowe oraz wózki podnośnikowe. Wybór konkretnych rodzajów wózków powinien zależeć przede wszystkim od sposobu przechowywania w magazynie towarów, od wysokości umieszczonych w nim regałów oraz od wielkości całego magazynu. W większości profesjonalnych magazynów na co dzień stosuje się nie jeden, a różne rodzaje wózków magazynowych.

 

Odpowiednie akcesoria magazynowe

W żadnym magazynie nie może także zabraknąć odpowiednich rodzajów akcesoriów magazynowych. Należą do nich przede wszystkim drabiny i podesty, które ułatwiają, albo wręcz umożliwiają przeprowadzanie prac na wysokościach, małe pojemniki do przechowywania drobnych przedmiotów czy wagi magazynowe.
Na pewno też w takich miejscach powinny się znajdować także urządzenia pakujące do magazynów, czyli m.in. owijarki folią stretch, które umożliwiają szybkie zabezpieczenie towarów przechowywanych na paletach, oraz paskowacze folią PP i PE, które pozwalają na zabezpieczenie towarów na czas transportu z magazynu.