Pn - Pt 8:00 - 16:00    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    + 48 501 150 750

Jak zabezpieczyć ładunek na palecie?

ładunek na palecie

Przed wysłaniem przesyłki w drogę, należy upewnić się, że została ona odpowiednio zabezpieczona. Prawidłowe przygotowanie palety do transportu jest gwarancją dostarczenia do odbiorcy nieuszkodzonego ładunku. Trzeba również zaznaczyć, że w sposób bezpośredni wpływa na bezpieczeństwo osoby przewożącej pakunki, a także pozostałych uczestników ruchu. Co warto wiedzieć o sposobie zabezpieczania materiału na palecie? Jak ochronić zawartość przesyłki?

Zasady przygotowywania towaru do wysyłki

Transport przesyłek na paletach to dziś codzienna praktyka. W ten sposób do odbiorcy docierają pakunki o różnych gabarytach i zawartości. Jednak, aby tak mogło się stać, a klient miał możliwość cieszyć się z nieuszkodzonej dostawy, paleta z zawartością zawsze musi zostać zabezpieczona. O czym trzeba pamiętać, przygotowując wysyłkę?

• paleta musi być w dobrym stanie, nie może być połamana, popękana,
• towar powinien zostać zważony, by nie przekroczyć dopuszczalnej masy środka transportu (wraz z paletą i materiałem, który posłuży zabezpieczeniu),
• ładunek trzeba rozłożyć na palecie równomiernie,
• całość dobrze jest owinąć folią typu stretch, kolejne warstwy zaleca się oddzielić przekładkami tekturowymi — zabiegi te pozwolą ustabilizować paletę.


Aby szybko, sprawnie i profesjonalnie owinąć paletę wraz z ładunkiem folią ochronną, warto postawić na urządzenia pakujące do magazynów

Metody na zabezpieczenie palet

Oprócz wspomnianego foliowania ładunku można pomyśleć o zastosowaniu kątowników z litej tektury. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie brzegów, rogów, tak w trakcie przewożenia palet, jak i ich przechowywania w magazynach. Dodatkowo narożniki zapewniają stabilizację platformy z towarem. Innym pomocnym elementem zabezpieczającym są podkładki antypoślizgowe, które pozwalają na dokładanie kolejnych warstw na palecie i zapobiegają ich ześlizgiwaniu się. Są one wodoodporne, trwałe i do wielokrotnego użytku. W każdym magazynie przyda się także taśma PET i PP czy folia bąbelkowa.
O tym, czy przesyłka bezpiecznie dotrze do miejsca docelowego, decyduje nie tylko sposób jego zabezpieczenia na palecie, ale również metoda zamocowana samych palet. Przydatne są pasy spinające (łańcuchy, stalowe liny) oraz gumowe maty zapobiegające swobodnemu i niekontrolowanemu przesuwaniu się ładunku podczas transportu.